SOOLEPARASIIDID on paljude seletamatute hädade põhjuseks. Kahjuks hoolitakse oma loomadest rohkem kui pereliikmetest, sest ussiravi tehakse loomadele regulaarselt. Aga mitu korda aastas tehakse seda  pereliikmetele? Eriti lastele, keda loomad lakuvad ja kelle käed näpivad kõike.

Sooleparasiidid on inimese sooles elutsevad ussnugilised. Esinevad peaaegu kõikidel inimestel, kuna nakatumine toimub mustade käte või saastunud söögi (aed- või puuvilja, liha või kala) kaudu, välja arenedes annab sadu munasid, mis väljaheite kaudu ohustavad omakorda teiste inimeste käte ja toidu saastumist. Paljudel inimestel ussid haigustunnuseid esile ei kutsu, vahel aga ilmnevad seedehäired ja väsimus. Kui aga näit. ussi noorvorm läbib soole seina ja vereringe kaudu satub teistesse kehaosadesse, võib ta kaasa tuua tõsiseid sümptomeid nahal (sõlmekesed, luupus (parasiitide toksilistest väljaheidetest), lööve koos päraku piirkonna sügelemisega – lastel seetõttu ka nina kitkumine), kehvveresus, valud rindkeres, hingamisraskused, kuiv köha, seedehäired (kõhuvalud, kõhukinnisus ja –lahtisus, gaasid, ärritunud sooled kuni jämesoolepõletikuni, kollatõbi, isutus, iiveldus, kaalulangus), palavik, veri uriinis, nägemise halvenemine, närvitegevuse häired (närvilisus, unehäired, peavalud, võib esineda hammaste tahtmatu krigistamine, mõnikord tekivad langetõve taolised krambid – Kesk-Ameerikas koguni kuni pooled krambijuhud seotud parasiitidega), artriit, vaginiit, suhkurtõbi (eriti lastel), põskkoobaste probleemid, valud seljas ja kaelas,

Paelussidel on mitu alaliiki, millest mitmed parasiteerivad rohkem lõunamaades ja annavad rohkem häirivamaid haigustunnuseid (maksas, ajus, kopsudes ja ka luudes), nagu – põistangpaeluss e. Echinococcus granulosus, nudipaeluss e. Taenia solium, nookpaeluss e. Taenia saginata. Viimane esineb ka Ida-Euroopas, levides saastunud väheküpsetatud veiseliha söömisel. Veise lihastes 2 kuuga arenenud soikunud olekus ussi vastsed e. tsüstitsergid, mis inimese soolte seinale kinnituvad, kust nendest 1 või 2 arenevad täiskasvanud ussideks, elades sooles mitmeid aastaid, kasvades mitme meetri pikkuseks ja segmendiliseks (1 segmendi e. lüli suurus on 1,3 x 1cm). Võib tekitada päraku sügelemist ja lülid võivad eralduda aluspesule ja väljaheitele. Skandinaaviamaades jahedaveeliste järvede kalade reostumisel kas inimeste või teiste kalu söövate imetajate väljaheidetega, on oht nakatuda selliseid kalu süües – kas väheküpsetatult või toorelt – laiussi e. Diphyllobothrium latum’i munadega. Tavaliselt haigustunnused puuduvad; 1% nakatunutest aga jäävad aneemialisteks, kuna uss eemaldab soolest B12 vitamiini ja luuüdis ei jätku B12 vitamiini punastele verelibledele ja neid tekib vähem, nad on vähe värvunud, suuremõõdulised noored vormid, samal ajal ka valgeid vereliblesid ja vereliistakuid jääb verre vähem. Selle seisundi nimi on megaloblastiline aneemia, mille puhul väljaheitest on vajalik otsida laiussi mune. Nimelt paelussil e. parasiitsel lameussil endal puudub seedesüsteem, seetõttu inimese sooles elades imeb oma väliskatte läbi inimese sooles olevaid toitaineid. Selleks paeluss kinnitab ennast peremehe sooltesse pea küljes olevate konksude e. iminappadega ja kasvatab oma pea alla segmente e. lülisid kuni 10m pikkuseni. Mikroskoobi all võib siis leida väljaheites olevaid ussimune ja ussiosiseid.

Ida-Euroopas esinev nookpaeluss (kasvab inimese sooltes kuni 6m pikkuseks) veiseliha tsüstitserkidest ja Kesk-Euroopas esinev nudipaeluss sealiha tsüstitserkidest võib anda tsüstitserkoosi, mis on raskeloomuline haigus, eriti kui tsüstid tekivad ajju, kuid oskusliku ravi korral õnnestub kaks kolmandikku tsüstidest lahustada. Teised paelusside tüübid, k.a. laiuss, alluvad hästi ravile. Paelusside (eriti nookpaelusside) eemaldamiseks võib paastuda 3 päeva, süües ainult toorest ananassi (ananassi bromeliin aitab neid usse hävitada).

Ehhinokokk e. põistangpaeluss on 2-6mm pikkune, 3-4 lülist koosneva keha ning nookudega varustatud päisega. Tema munadest võivad (haigete loomade liha süües) nakatuda loomad – koer, veis, siga, lammas, rebane, hunt, kits, jänes. Koera väljaheide võib reostada ka õuede muru. Saastunud kätelt, reostunud veest või toidult satuvad munad inimese seedetrakti. Maos vabanevad munadest looted, mis vere- või lümfivooluga maksa, kopsudesse või teistesse elunditesse kanduvad. Looteist arenevad vastsed, nn. põistangud, mis võivad kasvada kuni lapse pea suurusteks põietaolisteks moodustisteks, mis sisaldavad allergiat tekitavat vedelikku ja päiseid. Neid eemaldatakse kirurgiliselt. Harvem esineb kääbusviik-paelussi (nakatub inimeselt, kes põeb kääbusviiktõbe).

Ümarusside klassi kuuluvatest sooleparasiitidest on kõige rohkem levinud askariidid e. solkmed, piuglased ja naaskelsabad e. linaluu-ussid e. niitussid (Enterobius). Solkmed ehk askariidid arenevad 25cm pikkusteks roosakateks inimese peensooles ussimunadest, mis on saadud mustade kätega (lastel saastunud maapinnal ja liivakastis, tolmusel põrandal koeraga mängides) ning saastunud puuviljade, köögiviljade ja marjade söömisel (ka kärbsed võivad solkmete mune levitada!): sooles vabanevad munadest vastsed, kes tungivad sooleseina kaudu veresoontesse ja kanduvad verevooluga maksa ning sealt edasi südamesse ja kopsudesse. Kopsudest satuvad vastsed neelu, sealt makku ja edasi soolde. Pärast sellist rännakut, mis vältab ligi 3 kuud, arenevad vastsetest suguküpsed solkmed. Vastsete rännak võib tekitada koldelist kopsupõletikku, bronhiiti. Mõnedel isikutel esinevad vahel astmahood, nahal – nõgestõvetaoline lööve. Ajal, mil vastsed viibivad kopsudes, tuntakse rindkeres valu ja pisteid. Haigeid vaevavad köhahood. Solkmetõbe iseloomustavad isuhäired, iiveldus ja suurenenud süljevoolus, aeg-ajalt kõhuvalu, oksendamine (solkmed võivad väljuda suu kaudu). Mõnel haigel tekib kõhulahtisus ja vedelast väljaheitest leitakse solkmeid. Kui solkmeid on sooles arvukalt (sest emane muneb päevas 200000 muna), võivad nad moodustada puntraid ja põhjustada eluohtlikku soolesulgust, ka sapipõie- ja maksapõletikku, sapijuhadesse tungides annavad koolikuid. Lastel esinevad seedehäired, ka kõrge palavikuga, erutuvusega, lapsed muutuvad jonnakaks koolis, õpivad halvasti. Mitu aastat sooles elades tekitab solge isupuudust, unetust, vahel esinevad langetõve taolised hood ja nägemishäired. Solkme munade avastamiseks uuritakse rooja mikroskoobi abil. Vahel märkavad ka haiged solkmete väljumist roojaga. Naaskelsabad e. linaluu-ussid on väikesed valge niidiotsa taolised 1cm pikkused ussikesed, mis liikudes põhjustavad öösiti päraku piirkonna sügelemist, rohkem esineb neid lastel (eriti, kui nad käivad kollektiivides), sest lapsed kipuvad nii sõrmi kui mänguasju suhu panema (millel ussimunad). Ussimune saadakse ka saastunud (toore või vähe keedetud) köögiviljaga. Kuu aja jooksul tekivad soolestikus munadest küpsed linaluu-ussid. Kui laps end kratsib, siis võivad ussimunad sattuda ta kätele ja sealt suhu, ja ring kordub. Nii võib nakkus püsida aastaid. Seetõttu võiks lapse pepu vahele ööseks vaseliinsalvi panna. Linaluu-ussid võivad olla ka laste voodimärgamiste põhjuseks, kuid kõhuvalu linaluu-ussid enamasti ei põhjusta. Kui teisi usse avastatakse väljaheites ussimunade leidmisel, siis naaskelsabasid vaid päraku piirkonna kaape uurimisel ussimunadele (vahel on näha väljaheitel ka usse). Piuglased e. piitsussid on 3-5cm pikkused soole kanalis munadest arenevad ussid, mis oma terava eesotsaga “õmblevad” läbi soole seina ja tungivad soole seina sügavusse, tekitades seedehäireid, vahel haavandtõve taolist valu, verevalumeid.

Paljud paelussiga nakatumised on välditavad, kui kala ja liha korralikult läbi küpsetatakse, kuid tervislikum on siiski taimne valk – kaunviljadest ja pähklitest. Alati – puhtad käed: pestud enne toidu valmistamist ja söömist (tehku seda ka pere teised liikmed), pärast WC’d ja enne magamaheitmist. Mitte närida küüsi. Pesta ka hoolikalt köögi- ja puuvilja (eriti kui süüa neid toorelt). Koerad ei peaks sööma raipeid ega tapajääke; neile on vaja regulaarselt teha ussitõrjet. Paelusse tapab ühekordne prasikvanteeli doos (suukaudselt), laiusside puhul anda ka B12 vitamiini. Eduka ravi järgselt 4 kuu vältel ei eritu ühtki ussilüli. Aju tsüstide (põiekeste) korral võib vaja minna langetõvevastaseid ravimeid. Paelussi väljaajamiseks sobib niklosamiid, solkmetele – piperasiin, linaluu-ussidele – Vermox.

Trihhin e. keeritsuss on parasiit, mille võib saada sea-, hobuse- või karulihast, ravi ei ole. Nakatatud liha söömisel vabanevad sealt kapseldunud keeritsussi vastsed, mis tungivad läbi soole lümfisoontesse, kust lähevad laiali üle kogu organismi – pesitsema vöötlihastesse kapseldunult kuni 20-ks aastaks. Lisaks seedehäiretele tursuvad nägu ja silmalaud, palavik 39-40 kõigub mitme nädala vältel. Lihased muutuvad valulikuks. Tavaliselt haigus kestab mitu kuud, siis võib haige tervistuda.

Lõunamaades leidub veel parasiite nimega kidaussid (ankülostoomid), mis võivad võivad sattuda organismi nii pesemata kätega kui ka läbi jala – paljajalu käimisel.

Lisaks veel mõned looduslikud vahendid-ravivõtted soole parasiitide väljaajamiseks.

Soovitatavad taimed usside väljutamiseks on aloe vera (igal kujul), koirohi ja soolikarohi (viimast kahte mitte kasutada raseduse ajal), Echinacea (punane päevakübar), kukerpuumari, takjas, teepuuõli, papaia

Pau d’Arco/Sipelgapuu koor ja Kassiküüs/CatsClaw/- võimsad  looduslikud antibiootikumid  aitavad väljutada parasiite ning kahjustada nende mune

Black Walnut/Musta pähkli lehed ja koor/ kasuta koos  Küüslauguga, eriti kapslites, Kukeseene tõmmis ja ekstrakt, Greipfruudi ekstrakt ja  tee  hävitavad parasiite.

Uute toodetena on lisandunud tõhusad kompleksid  REFUNGIN, PARAFIGHT, ELMIGONE,

keemilistest ravimitest on  tõhus Nemozol.

Uudistoode parasiitidega võitluses on RIOL.

  • Toimib vahetult ärritajale: seened, viirused, bakterid, algloomad, helmindid (ümarussid, Giardia lamblia /sünonüümid Giardia intestinalis ja Giardia duodenalis/ on lamblioosi tekitav parasiit, tuntud ka kui persistentse kõhulahtisuse tekitaja. See parasiit on kõrgelt patogeenne ja levib fekaal-oraalsel teel*; Enterobius vermicularis e. naaskelsaba, opisthorchiasis jne.
  • Puhastab organismi parasiitidest ja viib välja parasiitide ainevahetusest tekkinud jääkproduktid ning toksiinid;
  • Taastab mikrofloorat, tugevdab immuniteeti;
  • Annab organismile vajalikke toitaineid.

Söö ka kõrvitsa seemneid (vähemalt 100g päevas; soolestiku puhastamiseks juua neist tehtud leent 2 klaasi päevas enne sööki 3 korda päevas; võib võtta ka pastat 100g puhastatud purustatud seemnetest ja 100g meest. Leen: panna 500g purustatud seemneid koos kestadega 1-liitrisesse vette, keeta vesivannil 2 tundi, seejärel kurnata), joo viigimarja mahla/söö viigimarju.

Ekstreemsematel juhtudel Puhasta jämesoolt klistiiri ja jämesooleklistiiriga (2 korda nädalas 4 nädala vältel; klistiiri tegemiseks lisada 3 tl. soola liitrile soojale veele – aitab vabaneda linaluu-ussidest). Söö toitu, kus on palju kiudainet (eriti toores köögivili ja täisteraviljatoidud). Ajutiselt väldi kõiki toite, kus on suhkur, ka puuvilju, välja arvatud viigimarjad ja ananass. Söö küüslauku (korraga paar keskmise suurusega küünekest mitu korda päeva jooksul, mitu päeva järjest – er. linaluu-usside puhul), sibulaid, kapsast ja porgandeid (neis sisalduv looduslik väävel ehk MSM aitab eemaldada usse). Joo ainult puhast vett . Joo üks tass koirohu teed 3 korda päevas toidukordade vahepealsel ajal; võib võtta ka koirohu kapsleid – 2 kaps. 4 x päevas; koirohu teed võib tarbida ka koos soolikarohu teega (solkmete ja linaluu-usside vastu). Lõigata katki 2 sibulat ja leotada neid 12 tundi ½ liitris vees, pigistada neist mahl välja ja kurnata, juua seda vedelikku tassitäis 3 korda päevas (samal ajal tee klistiire küüslaugu teega). Laste jaoks võib tampida küüslauk puruks piima sisse ning juua seda kogu päeva vältel (igal hommikul tee ka klistiiri küüslauguga). Usside väljutamiseks sobib ka naistenõgese tee klistiir.

Laste usside puhul tee ka senna teed, kurna, pane tee sisse rosinaid, et nad imeksid endasse teed, anna lapsele teelusikatäis neid rosinaid 2-5 korda päevas  Veel mõned nõuanded usside korral: söö toitvat (vitamiinide ja mineraalide rikast) toitu; ära söö suhkrut ega rämpstoitu; ära söö toorelt vesikressi (sellel võivad olla linaluu-usside ja paelusside munad); pesta aluspesu, voodiriideid ja linu sageli kuumas vees; hoida toad puhtana, eriti magamistoad (tolmulapiks-põrandalapiks võib kasutada riidetükki, millele on pandud veidi ammoniaagi vesilahust); puhastada ka klosetitooli; haigestunu magagu üksi. Puhasta oma ruume ja voodiriideid Desinfektandi lahjendatud vesilahusega. See hävitab ka hallitusseent ning on ka tolmulestade vastase toimega.

Biore Tervisestuudios pakume parasiitide tasakaalustamiseks BlackWalnutit/Must Pähkel/ , mida kasutada koosGarlicuga/Küüslauguga/,et tugevdada Musta pähkli toimet

 Vaata pakutavat valikut SIIT

samuti on väga tõhus toime Bentonit savil, Parafight koos Opistopiga aitab korrastada kõiki võimalikke parasiite-ka lambliaid organismis.

Loe lisaks

Toiduained mis tõrjuvad parasiite:

1.       Toores rabarber – umbes 3-4 vart koorituna 3 päeva järjest, ilma piima ja suhkruta (Diphyllobotrium latum) vastu.

2.       Mädarõigas – süüa nii palju ja nii kanget kui suudad. Toimib paelusside vastu.

3.       Kõrvitsaseemned 100 tk või rohkemgi päevas – hästi peeneks närida. Taenia sp)

4.       Kardemoni umbes 2 spl segatuna jogurtisse ja aeglaselt alla neelata – paelusside vastu

5.       Papaia seemned 4 spl päevas – võib püreestada koos viljalihaga või süüa eraldi (solkmete väljutamist mõjutav)( Ascaris megalocephala ja Ascaris suum ).

6.       Pohlad kaneeliga – üks kõhutäis päevas 5 päeva järjest – ümarusside väljutamiseks ( Ascaris suum )

7.       Ananass – 5 päeva järjest üks söögikord – imiusside väljutamist mõjutav  (Fasciolopsis buskii).

8.       Oreganoõli umbes 2-10 tilka mõne tl jogurti või mango büreega ja neela kiiresti alla või pane tilgad tühja kapslisse. Ettevaatust eeterlik õli põletab suu limaskesta (Erytrema pancreaticum, Ancylostoma, Strongyloides)

9.       Goji marju umbes 100g päevas kogu ussikuuri vältel või 5-15 päeva. (Ancylostoma sp, Necator Americanus ja Dracunculus mediens). Marju saab tellida soomest     maaletoojalt www.minestrone.fi, Jarkko Ässämäki tel 358 45 1304104

10.     Õunaäädikas – 1 spl õunaäädikat 1 kl keedetud jahutatud vett – 2-4 kl päevas 3 kuud järjest – polüüpide vastu või ka tablettidena, kapslites

11.     Keeta umbes 10 loorberilehte 1,5l vees 30 min. Võta lehed välja ja joo päeva jooksul nädala jagu.

12.     Keeda musta  köömne seemned, hiina pipar, tüümian ja ingver umbes 20 min. Kurna ja joo päeva jooksul. Toimib imiusside vastu (Fasciolopsis buskii)

Toiduained mida võiks vältida

*           toores, suitsutatud või külmutatud kala (lõhe ja siig jt) (paelussi pärast).

*           lehtsalat, kurk ja tomat ( solkme pärast )

*           puhastamata vesi

Kala võib süüa kui on korralikult kuumutatud

Salat, kurk ja tomat – neid peaks umbes 15 minutit leotama äädikavees

Kurki võiks ka koorida ja tomatit süüa kuumutatult

Vett peaks keetma vähemalt 5 minutit ja siis jahutama, kurnama või ultraviolettvalgusega mõjutama

Usside olemasolu tunnused:

*           gaasivaevused

*           soolestiku korin

*           tunne nagu keegi liiguks sooles

*           pisted, tuim valu või krambid soolestikus

*           toiduallergiad

*           väsimus

*           kõhnumine või liigne kehakaal

*           magusaisu

*           vistrikud ja lööbed

*           juuste väljalangemine, nõrgad küüned

*           kõhu kinnisus või lahtisus

*           soole veritusus

Paeluss võib põhjustada:

*           tüki tunnetus kurgus, kõril poomistunne

*           pingutusastma

*           enne magamaminekut värske õhu vajadus

*           piimatoodete poolt tingitud probleemid, laktoosi intolerantsus

*           kõhu kinnisus või lahtisus

*           väsimus 16-18.00

*           käte sisepind on punetav

*           vanematel inimestel korduma kippuv põie põletik ja jalgade nõrkus

*           reielihaste valu ja jäikus

Solkmete tunnused:

*           magusa – eriti śokolaadi soov ja ka alkoholi soov

*           tursunud, paistes keha

*           psoriaas, kätte välispinnal ja ka mujal

*           astma

*           üleminekuea probleemid, eriti higistamine kella 2.00 ajal öösel

*           eesnäärmevaevused

*           maksa, sapi ja neerukivid

*           unetus

*           väikelaste koolikud, rahutu magamine

*           väikelaste kordumakippuv kõrvapõletik

*           põskkoopapõletikud

NB! Mõttetu on süüa väärt tooteid, kui teil on parasiidid. Tehke keha neist enne puhtaks. Siis jõuavad väärt toitained teie keha rakkudeni ja mitte parasiitide elushoidmiseks.

Coral Club/Koralliklubi  tooted parasiitide tõrjeks:

Musta Pähkli lehed/ Black Walnut

SilverMax Hõbeda kolloidlahus

Seentepreparaatidest on tõhusaim KUKESEEN

Pärast parasiitide vastast ravi on soovitatav taastada oma soolestiku mikrofloora Papaya ja Probiootikumidega- selleks sobivad tugevama kooslusega Ecobiotic  või Biolatte Original.

Biore Tervisepood | http://www.tervisepood.biore.ee