Glutatioon – sinu keha kõige olulisem antioksüdant

 15. aprill 2014 Telegram Katrin Suik

Antioksüdantidest ning nende olulisusest inimese kehas on kindlasti kõik kuulnud. Need on A, C, E vitamiinid ja Se ning Zn

Kuid üks väga oluline antioksüdant on teenimatult tähelepanust ilma jäänud. Glutatioon on antioksüdant, mis kaitseb vähi, südamehaiguste, vananemise, neuroloogiliste probleemide ja palju muu eest. Seda on palju uuritud, kui sellest hoolimata teavad glutatiooni olulisusest vähesed ning sageli ei ole ka arstid kursis, mida glutatiooni puudus kaasa toob ning kuidas seda parandada.

Glutatioon/ Gluthation - on tõhus toksiinide eemaldaja kehast, immuunsüsteemi tugevaja ning hea tervise säilitamiseks hädavajalik. Keha toodab ise ka mõõdukas koguses glutatiooni, kuid vilets toit, keskkonnasaaste, stress, infektsioonid ja pidev kiirgusväljas viibimine vähendavad keha glutatiooni taset.

Glutatioon on lihtne molekul, mis koosneb kolmest aminohappest – tsüsteiinist, glütsiinist ja glutamiinist. Glutatioon sisaldab ka väävlirühma, mis aitab kõik kehas olevad kahjulikud toksiinid, vabad radikaalid ja isegi raskemetallid siduda ja kehast välja viia. Viimane omadus on eriti oluline seetõttu, et meie igapäevakeskkonnas on aina enam raskemetalle, millel on väga raske toksiline mõju tervele kehale ning eriti kesknärvisüsteemile.

Glutatiooni kasutakse mitmetes ainevahetuse ja biokeemilistes protsessides nagu näiteks DNA süntees, parandamine ja valkude süntees, prostaglandiinide süntees, aminohapete transport ja ensüümide aktivatsioon. Seetõttu võib iga süsteem kehas olla mõjutatav glutatiooni tasemest, eriti aga immuunsüsteem, närvisüsteem, seedesüsteem ja kopsud.

Sellel ainel on ka oluline roll raua ainevahetuses.

Selleks, et su kehas oleks piisavalt glutatiooni-

  • Söö väävlirikkaid toite. Peamised väävlirikkad toidud on küüslauk, sibul ja erinevad kapsad. Samuti MSM pulber on väävli allikas.
  • Tarbi bioaktiivset piimavalku. See on hea tsüsteiini allikas, mis on üheks ehituskiviks glutatiooni sünteesil. Sealjuures on väga oluline, et tegemist oleks töötlemata ja pastöriseerimata piimaga, mis ei sisalda pestitsiide, hormoone ega antibiootikume.
  • Kehaline koormus aitab tõsta glutatiooni taset ja tugevdada immuunsüsteemi, viib kehast mürke välja ja tugevdab kehaomaseid antioksüdantide süsteeme. Püüa igasse päeva mahutada vähemalt 30 minutit aeroobset koormust (näiteks kõndimine, jooksmine või sportmängud) lisaks toetab seda kolm korda nädalas vähemalt 20 minutit pühendada jõuharjutustele.
  •  Glutatiooni toodetakse kehas vajalike algainete olemasolu korral ning seda saab vajadusel toidu ja toidulisandite abil toetada.
  • Metüleeritud toitained (folaadid, B6 ja B12 vitamiin) on võib-olla kõige olulisemad glutatiooni taseme hoidmisel. Hoolitse selle eest, et saaksid toiduga piisavalt neid aineid, süües rohkelt värsket rohelist,
  • Seleen on oluline mineraal mitmes mõttes ning muuhulgas aitab see kaasa ka glutatiooni tootmisele ja ümbertöötlemisele kehas.
  • Teised antioksüdandid nagu C- ja E-vitamiin toimivad glutatiooniga koostöös ja toetavad selle ümbertöötlemist ja taas kasutuselevõttu peale seda, kui see on toksiine kehast välja viinud.
  • Maarjaohakas  on taim, mida kasutakse sageli maksa puhastamiseks, kuid selle abil on võimalik ka kehas glutatiooni taset parandada.
  • Glutationi puudus tekib kergesti neil, kes teevad aktiivselt sporti või töötavad siseruumides ebasobivas keskkonnas.
  • Samuti neil, kes tarbivad keemilisi ravimeid või muud keemiat.
  • Glutatiooni parimas vormis OSTA SIIT
  • Kui oled haigestumas, siis alusta kohe Glutationi või NAC kasutamist. Tarvita seda veidi rohkem ettenähtud doosidest. Paranemine on kiirem ja aitab vältida võimalikke tüsistusi, samuti ka vähendada trombide ja raskete põletike tekkimise ohtu.Eriti oluline on see erinevate viirustega toimetulekuks.
  • Inglismaal alustati Covid19 patsientide ravil glutationi kasutamist ning nende ravi tulemused paranesid kiiresti Täpsem info ilmub selle aasta lõpus.
  • Loe sellest Mida arstid Sulle ei räägi 2021.a. jaanuari numbrist.