Enne rasedust

Plaanipärasel lapsesaamisel on see eelis, et juba enne rasestumist saab tegeleda oma keha lapse kandmiseks ette valmistamisega. Selliselt käitudes oleme valmis nii psüühiliselt kui füüsiliselt, mis meie tavapärast kõikuvat tervist vaadates polegi vähe.

Kõigepealt peaks paar kuud enne plaanitud rasestumist tegema läbi maksa puhastumise. Selleks võib teha täispaastu, aga ka ainult korrapärasest maksa puhastavate ravimtaimede kasutamisest on kasu.

Maks ja veri on omavahel tihedas koostöös ja nende puhastamiseks sobivad raudrohi, võilille juur, saialill, nõges. Piisab 2-3 nädalast kui üht nendest taimedest kasutada päevas näiteks 1-2 klaasi.

Ka neerude puhastamine on väga tähtis, sest hiina meditsiin viitab neerude ja geneetilise pärandi ühendusele. Praegusel ajal väga levinud laste allergiaid võiks näiteks selline puhastus vähendada. Neerude puhastamiseks sobivad võilille leht, raudrohi, kaseleht, angervaks, punane ristik, linnurohi, orasheina juur.

Raseduse ajal

Väga hea kompleks rasedatele ja rinnaga toitvatele emadele on töötatud välja  tuntud firmas Solgar. Vaata meie E-poest

Arvestage sellega, et ravimtaimed on ka ravimid ja nende kasutamisel võivad raseduse ajal olla ettearvamatud tagajärjed. Soovitav pidada nõu arstiga ja kasutada ravimtaimi pigem vähe kui palju.

Söök on tähtis. Näiteks porgand soodustab loote kasvu ja arengut. Vajalikku kaltsiumi ja teisi imelisi aineid saab kapsast, hapukapsast. Tuleks hoolikamalt jälgida poest ostes E-de olemasolu, sest osa lisa- ja säilitusaineid on suisa ohtlikud. Hädasti on vajalik mahetoit, mida siiski on juba meil olemas ja Tallinnas võimalik isegi koju tellida Ökosahvrist (Mulla 6). Olemas on Biomarketi kett ja veel hulk väiksemaid poode. Looduskaupade kauplustes ja suuremate müügikettide kauplustes on olemas mahetoodangu riiulid. Võivad olla mitmesuguste märkide all: öko, demeter, kraav, luomu, jne, Eestis öko.

Kui mahetoitu ei leia, siis kodumaine on siiski söödavam, eriti tuleks eelistada kodumaiseid õunu, marju, kapsast, porgandit, peeti, kurki. Isegi mineraalväetistega väetamine jätab jälje igasse aedvilja ja võib mõjuda mürgiselt. Mis siis veel rääkida taimemürkidest. Näiteks ilusad punased, ühtlased õunad on saanud taimemürke kevadest sügiseni kuni 16 korda ja pärast koristust pritsitakse veel säilitusainetega koort, et ei võtaks ühtki plekki külge. Nende punaste õunte analüüs on näidanud, et siin ei aita isegi koorimine, sest ka seemnetes on mürgijääke.

Aga arvestada ikka neid "hulle" tahtmisi, mis igal rasedal peale käivad , neid saab aga vast rahuldada ka kodumaise toodanguga.

Kaltsiumi, räni, tsingi ja E-vitamiini olemasolu ning tasakaalu peaks arst välja selgitama, sest nendest ei tohi puudus olla.

Vere kvaliteeti aitavad tõsta nädalased kuurid üks kord kuus: mustsõstra mahl ja marjad, kibuvitsamarja tooted (tee, siirup), mustikas, lehtkapsas (mahl, salat).

Nõgest kasutada vähe, kuur kõige rohkem 2-3 päeva, siis vahe kuu aega.( Ka nõges võib põhjustada emaka kokkutõmbeid, seega, kellel on kalduvus, tuleb nõgesest loobuda).

Jalgade turseid saab vähendada jalavannidega: angervaks, kaseleht, nõges. Samal ajal juues teed: põdrakanep, võilille lehte.

Külmetuse puhul võib tarvitada väikese annusena (1-2 tassi) ja lühikese aja jooksul (1 nädal) purpur-siilkübara ürditeed. Tarvitada sibulat või küüslauku. Palaviku korral juua angervaksa teed ja jõhvikamorssi/mahla, mustsõstra lehed ja mari. Köha ja palaviku puhul melissi ja mesiputke ürt, kõrge vägiheina õied, altee leht, kuusekasvud. Vägiheina õitest õli hea kõrvapõletiku korral.

Rasedusarmide profülaktikaks on kõhupiirkonna õliga võidmine: näiteks naistepuna- või kummeliõli/Väga hea on Frantsila ja Dr.Haushka õlid/

Veenivaevuseid aitavad vähendada angervaksa mähised, -jalavannid.

Kõhukinnisus on tõsine probleem: aitab õige, tasakaalukas toit, kus kiudainerikkaid toite on palju, toitudes kasutada palju maitsetaimi, sobivad aed-harakputk, till, apteegitill, köömned, koriander. Ei tohi tarvitada peterselli. Aitavad ka need toidud, kus on palju kaltsiumi ja räni. Juua tuleb piisavalt, söögiaegade vahel, mitte koos toiduga.

Rasedustoksikoosi puhul aitab vaevusi vähendada kõrvits, parem toorelt süüa, näiteks teha kõrvitsa-õuna salat.

Sidrunmelissi tee 3 korda päevas enne sööki lühikest aega. Hea peaks olema vaarikamarjatee koos teekummeliga. Ka münditee koos teekummeliga.

Ka B rühma vitamiinid, eriti B 6 ja C vitamiin aitavad , st. peab koos arstiga otsustama, kas on nendest puudus.

Ka praetud toidu söömine võib põhjustada iiveldust.

Mõnel naisel on andnud kergendust mandlite ( sisaldavad B rühma vitamiine, vajalikku rasva ja valkaineid) söömine, kuid need peavad olema ilma lisaaineteta!! ja värsked, mis eriti tähtis! Kõik tavalises marketis müüdavad pähklid, kuivatatud puuviljad on üsna palju töödeldud lisaainetega.

Ka kuivikute söömine iivelduse algamisel peaks aitama, eriti siis, kui peate voodist tõusma ja teate, et iiveldus võib tulla.

Juua palju, aga vähe korraga: mahlad, ürditeed.

Mõnel naisel on tähtis süüa palju magusat, et ei tuleks veres järsku glükoosisisalduse langust.

Iivelduse vastu on olemas homöopaatilised ravimid, kuid neid tuleks küsida homöopaadilt.

Kui teie toksikoos on väga raske, st. kaal hakkab langema; kui tekivad suured vedelikukaod või ei tule piisavalt uriini; kui mitte miski, ka vesi, mahl ei püsi sees umbes 4 tunni jooksul; SIIS TULEB MINNA KOHE ARSTI JUURDE!!

Magamine peab olema piisav, väsimuse korral on uni päästja. Liikumine värskes õhus: parim jalutamine. Võiks harjutada kükkasendit, nii saab venitada alaosa lihaseid.

Enne sünnitust

Nädal enne sünnitust võib välist lahkliha määrida naistepuna õliga, see aitab vältida rebendeid. Vältida liialdamist, sest sellel on ju emakale kokkutõmbav mõju.

Sama õliga tuleks määrida ka rinnanibusid.

Enne sünnitust vältige raskeid, rasvaseid toite.

Enne sünnituse algust varuge valmis ürditeed, näiteks: naistenõges 2 osa, münti 2 osa, hiirekõrva 1 osa ja kikkaputke 1 osa; taimed omavahel segada ja valmistada tee tavalisel kombel ning tarvitada sünnituse ajal ja pärast seda. Teed võiks meega magusaks teha, nii suurendate rahustavat mõju.

Sünnituse algamisel oleks hea täielikumaks lõõgastuseks kasutada vannisolemist, soojas vees ei tundu ka valud nii hullud. Vann on soovitav eriti juhul, kui sünnitus kulgeb aeglaselt.

Vannivette võib lisada ürditõmmist, näiteks kummelit. Vette sobib lisada ka Bachi abitilgad (Rescue remedy) või kaeravõrse tilgad.

Kui tekib hirmutunne, võiks kasutada õieteraapiast kas Mimulust, Aspen või Cherry plum tilku.

Sünnituse ajal võib hõõruda alaselga sooja naistepuna õliga. Samuti võib naistepuna õliga määrida välist sünnitusteed, toimib ka võidena.

Pärast sünnitust

Naistepunaõliga määritakse välist sünnitusteed, nii taastuvad vigasaanud närvilõpmed kiiremini. Õliga võib määrida tervet kõhtu. Alaosa loputatakse iga päev veega, milles on lisatud 40 tilka kas naistepuna- või kummelitinktuuri. Kui pärast loputust koht kipitab, määrige sinna pehmendavat õli: kummel või saialill või naistepuna.

Naistepuna tinktuur sobib sissevõtmiseks, sest mõjutab meeleolu soodsalt (NB! Tablettidega koos ei sobi!).

Ka kortslehe tee joomine pärast sünnitust aitab tekkinud haavadel paraneda.

Alustada tuleb piimaerituse suurendamiseks kas nõgese, köömne, tilliseemne, apteegitilli või aasristiku tee joomist. Nõges on igati hea võtta, sest tugevdab ka luustikku. Trummi talu teedest „Emme tee“. Teed tuleb juua palju.

Imiku gaaside profülaktikaks tuleb emal vältida järgmisi toiduaineid: kapsas, sibul, hernes, leib, kohvi, šokolaad, juust.

Rinnanibusid tuleb hoida, määrida kasvõi sidrunimahlaga.

Rinnapõletiku vältimiseks peab saama rinnad alati tühjaks ja tuleb nad hoida soojas. Aitab soe teelehemähis. Viimane tehakse olenevalt aastaajast kas teelehe mahlast, mahlaseks hõõrutud teelehest või kangest teeleheteest. Ka saialillesalv, 10 – ürdisalv (Trummi talu).

Pärast sünnitust lähevad mõnikord juuksed lahti. Hiina meditsiini järgi on siin tegemist neerude ülekoormusega ja hormonaalse tasakaalu muutumisega. Seega tuleb hoida neere: masseeritakse 10 ürdi salviga neeruala. Võib teha ka sooje ürdimähiseid, sobivad taimed on raudrohi, saialill, võilille leht, nõges. Samade taimedega võib teha jalavanne. Juuste loputusvette lisatakse kanget nõgesetõmmist.

Sünnitusjärgse masenduse korral peab abiks olema kogu pere, eriti abikaasa. Sobib kopsude ja neerude akupunktuuripunktide massaaz. Õieteraapiast sobib toena Mustard kui on masendus. Olive sobib väsimuse korral ja kui tegu on enesehaletsuse ja küündimatuse tundega, siis Crab apple.

Ka pere teised lapsed võivad kannatada, armukadedusele sobib Holly tilgad.

Ravimtaimed, mis sobivad kasutada raseduse ajal: naat (soovitav söögiks), aniisi-hiidiisop, kortsleht, sibul, küüslauk, kalganirohi, altee, till, aed-harakputk, takjajuur, must aroonia, kaer, peet, kaseleht, raps, kanarbik, köömen, kummel, juursigur, arbuus, koriander, kurk, kõrvits, porgand, orasheina juur, põdrakanep, angervaks, apteegitill, maasikas, päevalill, käokuld, astelpaju, kalanhoe, iminõges, lääts, lina, kassinaeris, meliss (kuid väikese annusena ja 3-4 päeva), mündid, mesiputk, oliivipuu, jõhvikas, kuusekasvud, hanijalg, mustsõstar, kibuvitsamari, murakas, vaarika viljad, pihlakas, maisijuuksed, mustika mari, kõrge vägiheina ja üheksavägise õis, põlduba, viinamari,

Ei tohi: raudrohi, kalmus, maarjalepp, tokkroos, aaloe, rebashein - amaranthus, kikkaputk, seller, leesikas, mädarõigas, sidrunpuju, koirohi, estragon, neemipuu, kirikakar – bellis perennis, kukerpuu, bergeenia, kurgirohi, kivimünt, saialill, hiirekõrv, kibepipar, rukkilill, maasapp, vereurmarohi, maltsad, kaneel, viirpuu, kõrvitsa seemned, sidrunhein – cymbopogon citratus, harilik rass, porgandi leht, purpur-siilkübar ( parem vesitõmmisena, lühiajaliselt), kukemari empetrum nigrum, eukalüpt, tatra ürt, apteegitilli eeterlik õli, punand, madar, kollane emajuur, hõlmikpuu, lagritsa-magusjuur, nõiapuu – hamamelis, sööt-reiarohi, lõhnhein, odra vesitõmmis, humal, naistepuna, iisop, kasekäsn, aedvaak, kadakas, loorber, lavendel, sookail, lääne- ja veiste-südamerohi, salat-kress, leeskputk, käokannus, lutsern, piparmünt, aedmonarda, nonipuu, ürt-allikkerss, naistenõges, vürtsbasiilik, kuningakepp (õlina), pune (suurtes annustes), jänesekapsas, žen-šenn, pronksleht, katkujuur, petersell, aniis, männikasvud, teeleht, portulak, käbihein, kopsurohi, paakspuu, kuldjuur, riitsinusõli, rosmariin, vaarika leht, aedruut, pajukoor, salvei, ürt-punanupp, piparrohi, sidrunväändik, tihashein, vesihein, varemerohi (ka mitte välispidiselt), sireliõis, nelk, ingver, neitsikummel, Võilille juur ja leht (tarvitada ettevaatlikult), nõmm- liivatee (hoiduda suurtest annustest), aed-liivatee, pärnaõis (tarvitada ettevaatlikult), aasristik, põld-lambalääts (väikestes annustes), paiseleht, nõges (tarvitada vähe ja lühikest aega), Kui soov on rasestuda, siis vältida aed-mustköömen, aedruut, palderjan, raudürt, harilik mailane (kasutada ettevaatlikult), lodjapuu vili, leht ja koor, aaskannike,

Vastunäidustatud suu kaudu võetavate rasedusvastaste vahendite ja hormoonasendusravi korral: aniis, aasristik

Mitte anda imikutele ja väikelastele: nurmenukk (juur, leht, õis), pajukoor, varemerohi ka välispidiselt, mungalill, pohlaleht, palderjan,

Autor Tiiu Väinsaar